Koniec roku szkolnego za:
8
8
0
0
Days
2
2
2
2
Hours
5
5
0
0
Minutes
2
2
1
1
Seconds

logo BIP

lekcje

 

 

 

 

 


 

 

Strefa nauczyciela

admin
 

Jeśli Twoim zdaniem coś powinno znaleźć się na tej stronie, albo widzisz błąd, napisz do mnie: 

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

22

W ramach Priorytetu 3 „Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa” szkoła zrealizowała następujące projekty edukacyjne:

Klasa IA – Temat: „O czym marzył nosorożec?” - opiekun projektu Iwona Przekopska

Klasa IA pod opieką wychowawcy wzięła na warsztat opracowanie książki Leszka Kołakowskiego pt. „Kto z was chciałby rozweselić pechowego nosorożca?” W trakcie zajęć wspólnie czytaliśmy książkę, której treść opowiada o marzeniach nierealnych. W klasie uczniowie przeprowadzili dyskusję na temat tego jak pomóc nosorożcowi w osiągnięciu niemożliwego, czyli umiejętności latania. Poruszyliśmy problem przyjaźni, marzeń, wytrwałości w dążeniu do celu i czy w ogóle warto marzyć oraz akceptacji siebie. Pracowaliśmy metodą „burzy mózgów”, dramy (odgrywaliśmy scenki z lektury), tworzyliśmy mapę myśli do hasła: marzenia. Podsumowując lekturę uczniowie wykonali pracę plastyczną na temat: „Pomagam nosorożcowi spełniać marzenia”.

Klasa IB – Temat: „Zwierzęta bohaterami książek” – opiekun projektu Dorota Korzun

Zajęcia edukacyjne realizowane w klasie IB w ramach projektu miały na celu:

- korzystania z bogactwa literatury;

- wzbudzanie zaciekawienia otaczającym światem poprzez dostarczenie wiedzy o nim w treściach na określony temat;

- włączenie rodziców do aktywnego i systematycznego czytania dzieciom, ze szczególnym uwzględnieniem utworów , których bohaterami są zwierzęta;

- poszukiwanie w książkach informacji o zwierzętach;

- wyrabianie postawy poszanowania księgozbioru;

- kształtowanie umiejętności korzystania z różnych źródeł informacji korzystania z biblioteki;

- stymulowanie rozwoju zainteresowań czytelniczych.

Zajęcia miały następujący przebieg:

Lp. Tematyka zajęć

Treści

1. Książka jest moim przyjacielem - Założenie kącika czytelniczego, który będzie wzbogacany przez cały rok szkolny o różne pozycje literatury dziecięcej.
2. Poznajemy Czarusia bohatera książki Holly Webb   pt. ,,Czaruś mały uciekinier”.

-Poznanie Czarusia – bohatera książki Holly Webb.

- Czytanie kolejnych rozdziałów książki.

3. Wizyta w bibliotece szkolnej

- Poznanie regulaminu korzystania z biblioteki, klasyfikacji zbiorów.

- Poszukiwanie i wyposażenie książek

o zwierzętach.

4. Poznajemy kolejne rozdziały książki Holly Webb   pt. ,,Czaruś mały uciekinier”.

- Słuchanie czytanego tekstu o przygodach psa Czarusia.

- Rozmowa na temat cech psa.

- Rozmowa na temat opieki nad psami.

5.

Poszukiwanie informacji

o zwierzętach w książkach.

- Poszukiwanie ciekawych informacji o zwierzętach w książkach- oglądanie i czytanie wypożyczonych z biblioteki książek   w domu wspólnie z rodzicami.

- Prezentowanie ciekawostek o zwierzętach                     w klasie.

6. Ilustrujemy przygody psa Czarusia.

- Wykonanie prac plastycznych ilustrujących przygody bohatera książki Holly Webb pt. ,,Czaruś mały uciekinier”.

- Przygotowanie wystawki.

- Zainteresowanie uczniów serią książek Holly Webb ,,Zaopiekuj się mną”.

Klasa II – Temat: „Cukierek – bohater naszej lektury” - opiekun projektu Marzena Karpowicz

W listopadzie uczniowie klasy II przeczytali lekturę pt: ,,Cukierku, ty łobuzie” Waldemara Cichonia. Dzieci z wielkim zaangażowaniem opowiadały przygody głównego bohatera. Następnie wykonały pracę plastyczną – rysunek głównego bohatera książki - kota o imieniu Cukierek. Na zakończenie omawianej lektury napisały krótki sprawdzian ze znajomości ww. lektury.        

Klasa IIIA – Temat: „Bohaterka jako dziecko i osoba dorosła” – opiekun projektu Lucyna Sutuła

Klasa III A zrealizowała projekt edukacyjny wykorzystując z księgozbioru biblioteki szkolnej książkę ,,Asiunia" Joanny Papuzińskiej. Temat projektu ,,Bohaterka jako dziecko i osoba dorosła". Inspiracją do poznania dalszych losów bohaterki było przeczytanie fragmentu z tej  książki na lekcji. Na zajęciach uczniowie wyszukiwali w książce fragmenty opisujące główną postać i je odczytywali. Opisywali ustnie postać dziewczynki, a następnie przedstawiali w wyobraźni opis dorosłej Joanny. Wykonali pracę plastyczną pt. ,,Portret Asiuni i Joanny". Następnie opisali jedną z postaci i dołączyli do namalowanych portretów. Prace zostały zawieszone w klasowej galerii. Projekt został zrealizowany na trzech zajęciach edukacyjnych.

Klasa IIIB – Temat: „Książka i ja” – opiekun projektu Grażyna Ogórkis

Zajęcia edukacyjne realizowane w klasie IIIB w ramach projektu miały na celu:

- kształtowanie umiejętności korzystania z różnych źródeł informacji;

- korzystania z bogactwa literatury zgromadzonej w bibliotece szkolnej oraz domowej;

- wzbudzanie zaciekawienia otaczającym światem poprzez dostarczenie wiedzy o nim w treściach na określony temat;

- włączenie rodziców do aktywnego i systematycznego czytania dzieciom, ze szczególnym uwzględnieniem tematyki dziecięcej;

- korelacja treści książek z filmową adaptacja książek dla dzieci;

- wyrabianie postawy poszanowania księgozbioru;

- stymulowanie rozwoju zainteresowań czytelniczych.

Zajęcia miały następujący przebieg:

Lp. Tematyka zajęć

Treści

1. Książka i ja. - Założenie kącika czytelniczego, który będzie wzbogacany przez cały rok szkolny o różne pozycje literatury dziecięcej.
2. Poznajemy bohaterów książek dla dzieci. - Czytanie fragmentów książek. Opowiadanie ciągu dalszego wybranej pozycji książkowej.
3. Wizyta w bibliotece szkolnej

- Poznanie regulaminu korzystania z biblioteki, klasyfikacji zbiorów.

- Poszukiwanie i wyposażenie książek

Dziecięcych, lektury.

4. Przynoszenie do szkoły figurek książkowych bohaterów. Czytanie książek. - Czytanie książek z jednoczesnym opisywaniem bohaterów.
5.

Poszukiwanie informacji

W książkach.

- Poszukiwanie ciekawych informacji z albumów- oglądanie i czytanie wypożyczonych z biblioteki książek, albumów w domu wspólnie z rodzicami.

- Prezentowanie ciekawostek informacji na forum klasy.

6. Cechy charakterystyczne bohaterów fantastycznych i realistycznych- czytanie komiksu i oglądanie filmu „Kraina Lodu II”. - Zainteresowane uczniów tematyką realistyczną w kontekście fantastycznej. Korelacja treści książkowej z filmem animowanym. Wyjazd do kina w Suwałkach na film „ Kraina Lodu II”

Klasa IV – Temat: „O Kajku i Kokoszu” – opiekun projektu Tomasz Wołkowycki

1. Termin: listopad/grudzień 2019 r.

2. Autor/książka: Janusz Christa „Kajko i Kokosz. Sztuka latania”

3. Opis działania: W ramach godzin z wychowawcą oraz zajęć bibliotecznych wszyscy uczniowie przeczytali komiks. Następnie wszystkie główne postaci zostały przez uczniów scharakteryzowane i wykonano ich portrety. W kolejnym etapie w pracowni komputerowej powstała makieta grodu Mirmiła. W ostatnim etapie zaplanowano również wykonanie projektów własnych maszyn latających.

Klasa VA – Temat: „ Książka, którą warto przeczytać” - opiekun projektu Urszula Tucholska

W listopadzie uczniowie klasy VA mieli za zadanie przeczytać książkę Ferenca Molnara „Chłopcy z Placu Broni. Dokładnie przeanalizować bitwę o Plac, a następnie odegrać wybrane sceny z lektury z wykorzystaniem metod dramy. Na zakończenie odbył się turniej wiedzy o autorze i bohaterach książki.

Klasa VB – Temat: „Wyruszamy do Narnii” – opiekun Małgorzata Sobocińska

Dnia 29.11.2019 r. uczniowie klasy VB zaprezentowali przedstawienie teatralne, do którego własnoręcznie napisali scenariusz na podstawie książki. C. S. Lewisa „Opowieści z Narnii. Lew, czarownica i stara szafa”. Po za tym wykonali ilustracje najciekawszych postaci występujących w tej lekturze.

Klasa VIA - Temat: „Mądrość ukryta w bajkach” -– opiekun projektu Katarzyna Niemkiewicz- Koneszko.

 1. Termin: 31.10.2019r.
 2. Autor/książka: A. Antosiewicz, „Mądre bajki”.
 3. Opis działania: Z okazji promocji w bibliotece szkolnej Dnia Postaci z Bajek, uczniowie klasy VIA dokonywali losowo wyboru bajek z książki „Mądre bajki” i po ich głośnym odczytaniu dyskutowali na temat zawartych tam morałów i pouczeń. Następnie przypominali ulubione postaci z bajek ze swego dzieciństwa i wykonywali ich wizerunki w formie kolorowych rysunków. Prace zostały wykorzystane jako uzupełnienie gazetki biblioteki szkolnej – Biblioteka poleca – 5 listopada – Międzynarodowy Dzień Postaci z Bajek.

Klasa VIA – Temat: „Lektura oczami uczniów” – opiekun Jolanta Titarczuk

Na początku listopada 2019 roku uczniowie klasy VIA wypożyczyli z biblioteki szkolnej lekturę pt. „W pustyni i w puszczy” autorstwa Henryka Sienkiewicza. Po jej przeczytaniu uczniowie na podstawie książki napisali scenariusz przedstawienia, przygotowali dekoracje i stroje. Następnie wystawili przedstawienie i przygotowali prace plastyczne będące ilustracją ukazanych scen.

Klasa VIB – Temat: „Przygoda z lekturą” – opiekun projektu Małgorzata Kisłowska

W listopadzie uczniowie klasy VIB zrealizowali projekt edukacyjny. W oparciu o książkę Kornela Makuszyńskiego zaprezentowali efekty swojej pracy nad lekturą. Każdy z uczniów narysował portret głównego bohatera oraz zmierzył się z testem ze znajomości powieści. Następnie kilkuosobowe grupy zaprezentowały wytwory swojej pracy w formie plakatów, na temat elementów świata przedstawionego w utworze. Ponadto uczniowie przygotowali inscenizację fragmentu powieści, która dotyczyła uwolnienia się Adasia Cisowskiego i Francuza z piwnicy.

Klasa/y: Uczniowie przygotowujący się do IX Konkursu Historycznego „Mikołaj Kopernik i jego czasy” z kl. VII i VIII - Temat: „Wszystko kręci się wokół Słońca” – opiekun projektu Katarzyna Niemkiewicz- Koneszko

 1. Termin: do 17.12.2019r.
 2. Autor/książka: B. Kusztelski, B. Orliński, „Nazywam się… Mikołaj Kopernik”.
 3. Opis działań: W ramach przygotowań do konkursu uczniowie otrzymali zadanie zapoznania się z treścią książki „Nazywam się… Mikołaj Kopernik”. W czasie zajęć powtórkowych uczniowie rozwiązywali testy utworzone na podstawie książki oraz układali drogę życia astronoma w formie drogowskazów - metaplan. Etap szkolny konkursu miał miejsce 17 grudnia 2019r. Sposób prezentacji tematu zostanie wpisany na stałe do realizacji podstawy programowej z historii w klasie VII.

Klasa VII – Temat: „Mały Książę – wielkie słowa” – opiekun projektu Justyna Żuryńska

Tytuł projektu: „Mały Książę – wielkie słowa”

Czas trwania: 2 godziny lekcyjne

Data: 20.11.2019r.

Uczniowie zostali podzieleni na 3-osobowe grupy. Każda grupa po przeczytaniu lektury „Mały książę” Antoine de Saint-Exupery miała za zadanie wybrać jeden najbardziej wartościowy (według nich) cytat z książki i przedstawić go w formie graficznej. Prace plastyczne zostały wywieszone w klasie jako gazetka klasowa i mają za zadanie zainteresować uczniów „Małym księciem” oraz innymi książkami.

Klasa VIII – Temat – „Historia prawdziwego niedźwiedzia Wojtka” – opiekun projektu Katarzyna Niemkiewicz – Koneszko

 1. Termin: 06.12.2019r.
 2. Autor/książka: Ł. Wierzbicki, „Dziadek i niedźwiadek”.
 3. Opis działania: W ramach realizacji tematu z historii w klasie VIII – Polacy w koalicji antyhitlerowskiej, przypomniano historię niedźwiedzia, który służył w 22 Kompanii Zaopatrzenia Artylerii. Korzystając z narzędzi TIK zaprezentowano piosenkę Mariki i Maleo Reggae Rockers ft. Buslaw – Piosenka o Wojtku, wizerunki niedźwiedzia w formie pomników, książek, pamiątek itp. oraz pracę konkursową uczennicy W. Staniszewskiej. Uczniowie zostali podzieleni na 7 grup z których każda opracowywała jeden rozdział z książki „Dziadek i niedźwiadek”. Następnie wykonali pocztówkę z widokiem i pozdrowieniami z krajów, gdzie toczyła się historia związana z 2 Korpusem gen. Wł. Andersa. Na zakończenie zajęć uczniowie udali się do sali polonistycznej, gdzie znajdują się pamiątki po Panu Gorczaku (mundur, odznaczenia, zdjęcia) uczestniku walk o Monte Cassino. Pocztówki zostały zaprezentowane w sali historycznej zaś sposób prezentacji tematu zostanie wpisany na stałe do realizacji podstawy programowej z historii w klasie VIII.

Klasa VIII – Temat – „Savoir – vivre”, czyli dobre maniery” – opiekun projektu Katarzyna Niemkiewicz – Koneszko

 1. Termin: 30.10.2019r.
 2. Autor/książka: G. Strzeboński, „Dobre maniery dla dzieci”.
 3. Opis działania: W ramach zajęć z wychowawcą (gddw) uczniowie klasy VIII losowali krótkie wierszyki z książki „Dobre maniery dla dzieci”. Następnie musieli przygotować autoprezentację przy mównicy. Wymagało to od nich właściwej postawy, dykcji, odczytania tekstu ze zrozumieniem i odpowiednią intonacją. Słuchający odgadywali jakiego zachowania dotyczy czytany tekst. Zaplanowano również ujęcie krótkich opowiadań G. Kasdepke w gddw w II półroczu.

Klasa/y IV _VII – Temat – „Patron mojej szkoły – Jan Paweł II” – opiekun projektu Katarzyna Niemkiewicz – Koneszko

 1. Termin: 03–09. 10. 2019r.
 2. Autor/książka: J. W. Góra OP, L. Talejko-Kwiatkowska, „Nazywam się… Jan Paweł II”.
 3. Opis działania: W dniach poprzedzających obchody XIX Dnia Papieskiego na następujących po sobie zajęciach w klasach IV-VII odczytywany był kolejny rozdział książki biograficznej związanej z Patronem naszej szkoły. Głośne czytanie odnosiło się do Dnia Głośnego Czytania. Po zapoznaniu się z fragmentem książki i wyjaśnieniu idei akcji podejmowanych przez Fundację Dzieło Nowego Tysiąclecia, uczniowie przystępowali do projektu logo XIX Dnia Papieskiego. Wszystkie prace są prezentowane w Sali Patrona na całorocznej wystawie.

Klasa/y: Klub Szkół UNICEF – Temat: „Naturalne dekoracje. Pomysły do samodzielnego wykonania – opiekun projektu Katarzyna Niemkiewicz- Koneszko

 1. Termin: 21-28. 11. 2019r.
 2. Autor/książka: G. Auenhammer i in., Naturalne dekoracje. Pomysły do samodzielnego wykonania.
 3. Opis działania: W czasie zajęć w bibliotece szkolnej i dodatkowych, pozalekcyjnych uczniowie klasy VIII (8 osób) należący do Klubu Szkół UNICEF poszukiwali pomysłów na dekoracje bożonarodzeniowe, które zostałyby wykorzystane w czasie kiermaszu na rzecz akcji „Prezent bez Pudła”. Bazując na propozycjach zawartych w książkach „Naturalne dekoracje” opracowano projekty oparte o „dary natury”, czyli szyszki, drewno, jutę itp. Pracując w grupie i indywidualnie w domu uczniowie wykonali m.in. bombki, anioły, szopki itd. Kiermasz odbył się 28 listopada 2019r.
 • 1
 • 10
 • 11
 • 12
 • 13
 • 14
 • 15
 • 16
 • 17
 • 18
 • 19
 • 2
 • 20
 • 21
 • 22
 • 23
 • 24
 • 25
 • 26
 • 27
 • 28
 • 29
 • 3
 • 30
 • 31
 • 32
 • 4
 • 5
 • 6
 • 7
 • 8
 • 9

Simple Image Gallery Extended

Joomla Templates by Joomla51.com